Tõenäoliselt maitsvaim seapraad maailmas

seapraad kamaraga

Eestipäraselt valitakse jõulupraeks ikka selline lihatükk, kus pekki ka ligi. Maitsva seaprae valmistamiseks sobivad nii kaela- ja seljakarbonaad (välisfilee kamaraga) kui ka tagaosatükid, rahvakeeli kintsuliha. Et pärast oleks mugavam serveerida, võiks lihatükk olla kondita (v.a. klassikaline karbonaad või karree) Eelistada võiks ikkagi jahutatud liha, kuid oma kogemustest võin öelda, et väga hea tulemuse saab ka külmutatud lihast. Viimast ei tohiks sulatada liialt järsku ja samas ka mitte väga kaua. Piisab, kui järgmiseks päevaks planeeritud ahjuprae algne variant eelmisel õhtul sügavkülmast välja võtta ja lasta sellel sulada külmkapi jahutavas osas või toatemperatuuril.

Maitsestamine oleneb enamasti igaühe harjumustest, seega on raske öelda, et seaprae juurde sobivad ainult mingid kindlad maitseained. Selles osas tasub kindlasti erinevaid maitseid proovida ja siis ise see õige leida. Kindlad tegijad on aga siiamaani sool ja must pipar, sibul ning küüslauk (küüslaugupipar). Kui pole vastumeelt köömned ja rosmariin, siis tasub ka neid maitsestamisel proovida.

Valmistamismeetodid sõltuvad loomulikult iga kodukoka soovidest ja võimalustest. Kindlasti peab aga hea ahjuprae küpsetamiseks piisavalt aega olema, sõltuvalt lihatüki suurusest vähemalt kolm tundi, terve tagaosa küpseb isegi 8–10 tundi.

Praeahjus toidu valmistamisel võib kasutada küpsetuskotte, mis on väga mugavad, kuid klassikalise seaprae puhul kasutaksin eelküpsetust (pruunistamine) kõrgemal temperatuuril ja järelküpsetust juba madalamal ahjutemperatuuril. Selliselt tehtud ahjupraad näeb isuäratav välja ja on mahlane ning maitsev. Küpsetamise käigus aitab liha mahlasust säilitada foolium, seepärast on ka oluline õige küpsetusnõu valik.

Kindlasti on igal kokkajal olemas oma nipid maitsva ahjuprae tegemiseks, sest mis muu saab parem olla kui ise tehtud, hästi tehtud liharoog!

Minu poolt aga teile mõningad nipid ja soovitused kuidas valmistada tõenäoliselt maitsvamat seapraadi maailmas.

Maailma maitsvaim seapraad

Vaja läheb  kolmekilone kamara ja väikese pekiga tagaosa- või abaosatükk, sobib ka kamaraga seljatükk (karbonaad), 2 spl köömneid (kellele ei meeldi, pole vaja kasutada), 1 spl soola, 2 tl musta pipart (soovitatav mitte kõige peenemat), 2 spl toiduõli, 2 mugulsibulat, 2 porgandit, 0,5 klaasi vett, puljongit või valget veini, 2 spl nisujahu, 2 spl võid.

Valmistamine

1. Kuumuta praeahi 300 kraadini. Samal ajal hõõru lihatükk köömnete, soola, pipra ja õliga kokku. Seejärel lase lihal umbes pool tundi toatemperatuuril maitsestuda.

2. Tükelda sibul ja porgand ning pruunista, lisa 0,5–1 klaas vedelikku (vesi, puljong).

3. Küpsetamise alguses pane lihatükk küpsetusnõusse, kamar allpool, ja kalla sellele röstitud köögiviljad. Kata nõu fooliumiga (säilitab niiskust) ja küpseta üks tund. Jälgi, et küpsetusnõu põhjas oleks kogu aeg umbes sentimeeter vedelikku(seda selleks ,et hiljem kamarat lihtsam oleks noaga töödelda)

4. Seejärel tõsta lihatükk ahjust välja ning lõika kamarapoolele terava noaga piki- ja ristilõiked (umbes sentimeetri sügavuselt), et kamarale tekiksid ruudukesed. Säti nüüd liha küpsetusnõusse nii tagasi, et kamar jääks ülespoole ja pane uuesti praeahju. Küpseta 200–250 kraadi juures umbes kaks tundi või seni, kuni lihatükk on muutunud meeldivalt kuldpruunikaks.

5. Nüüd tõsta praad ahjust välja, kata uuesti fooliumiga ja lase umbes 20 minutit jahtuda.

6. Tee kaste. Selleks vala küpsetamisel tekkinud vedelik kuumutusnõusse (kui vaja, lisa vett või puljongit), vala sinna ka köögiviljad. Sega jahu ja pehme või ühtlaseks massiks ning lisa kastmevedelikku väikeste tükkidena. Kuumuta madalal temperatuuril ja sega kergelt. Jahu-võisegu hulk sõltub sellest, kui tummist kastet keegi soovib.

7. Lõika pisut jahtunud lihast õhukene viil ja serveeri koos kastmega. Muud lisandid sõltuvad sööja maitsest.

Kui aga ülaltoodud jutt ja näpunäited käivad ülejõu või peolaua ettevalmistamiseks lihtsalt aega napib võid osta ka poest juba maitsestatud sobiva praetüki mille valmistamine on küll igaühele jõukohane.

Parimad praetükid leiada Wõro, Vastse Kuuste ja Maks ja Moorits valikust.

Kauneid ja maitsvaid pühi tõenäoliselt parimate jõulupraadidega maailmas soovib: Erlis Schönberg, Kodukokk 2010, Maitsemeister ja meelelahutaja

Kommenteeri

(nõutav)