Maitsva külma ilma supi saad heast puljongist

Et saaks teha maitsvat suppi

läheb vaja kondi juppi.

Ja kui kont meil tulel keeb

peagi valmis rammus leem.

Maitsva supi valmistamiseks tuleb puljongikontsentraat ise valmis keeta. Isetehtu kasuks räägib ka soodne hind. Kilogramm supikogu maksab kõigest mõniteist krooni ja vajalikud juurikad saab oma aiast kätte vaid töövaevaga. Lisaks kõigele pole fondi keetmine sugugi keeruline. On vaja vaid natuke kannatust ja vahuriisumisvaeva.

Puljongi keetmise ABC

1.Sea- ja veiselihafond tuleb maitsvam ja ilusama värviga, kui kondid praeahjus eelnevalt helepruuniks kuumutada.

2. Kui liha küpsetamine praeahjus on poole peal, lisa aedviljad. Liiga vara aedvilju lisades pehmenevad need, mis ei tee maitsele head. Heleda fondi jaoks kuumuta aedvilju vähem, pruuni fondi jaoks kauem.

3. Lõpeta praeahjus küpsetamine, kui liha ja kondi pind on kergelt pruunistunud. Kondid ja aedviljad ei tohi liigselt tumeneda. Noki välja need palad, mis kipuvad rutem kõrbema minema.

4. Jälgi, et puljong ei keeks liiga ägedalt, sest siis on vahu tekkimist raskem jälgida ning fond ei tule selge ja läbipaistev.

5. Kui oled vahu koorimise maha maganud, saab asja veel päästa. Lihaleem muutub selgemaks ja läbipaistvamaks, kui lisada keemise ajal klaas külma vett. See koondab sissejäänud vahu kokku, nii et selle saab pealt ära riisuda.

6. Soola lisa keetmise lõpus, sest sool raskendab maitsekomponentide lahustumist vedelikku.

Tume lihafond

1,5 kg Maks ja Moorits sea või veise puljongikonti

0,5 kg kanakoibi

2 kooritud porgandit

1–2 väiksemat koorimata mugulsibulat

2 küüslauguküünt

väike jupike sellerit

Uhu lihatükid külma veega üle. Küpseta konte 220 kraadises ahjus kuni 40 minutit. Kui liha küpsetamine on poole peal, lisa aedviljad. Aseta toiduained kõrgesse potti ja kata külma veega.

puljong

Lase keema ja koori hoolsalt vahtu. Keeda 3–4 tundi ja kurna puhtasse nõusse. Kiireks jahutamiseks võid puljongi panna jäävanni. Vala puljong jäärestile ja pista sügavkülma.

Sügavkülmast võetud külmutatud puljongikuubikust saad kerge vaevaga maitsva külmailma supi erilisi pingutusi tegemata.

Puljongit keetis:

Erlis Schönberg
Kodukokk 2010
Maitsemeister ja Meelelahutaja

Sildid: ,

Kommenteeri

(nõutav)